Erkeğin kadına ve kadının erkeğe verebileceği en büyük söz, çocuklara gülümseyerek söylemeye özen gösterilen şu derin cümledir:

Senden vazgeçmem!

-Franz Kafka-


Merhabalar,

Değerli Anneler ve Babalar,

Ben sizlerin göz nuru evlatlarınızın yeni rehberlik birimi danışanı Uzm. Psikolog Rumeysa Dündar. Sizlerle yeni bir eğitim öğretime adım attığımız için çok mutluyum. İnsanın kâmil aşamasına ulaşıp, yeryüzünde huzur ve adaleti yayıp, kendi yeteneklerini keşfedip insanlığa hizmette bulunabilmesi daha fıtraten verilen özelliklerle başlayıp eğitimle gelişirken, bu serüvenlerinde sizlerin de değerlilerine yardımcı olabilmek en büyük gaye ve hedefimizdir. Birkaç dili geliştirdikleri, öz bakım becerilerini kazandıkları, yeteneklerini kullanabildikleri, bilim ve sanata ilgili, kültürel değerlere sahip bireyler olarak yetiştikleri, iç disiplini öğrendikleri ve akademik/sosyal yönden toplumun değerli bireyleri olarak hayata hazırlandıkları bu güzide okulumuzda sizlerin serüvenine beraber olup, çocuklarımızın ve sizlerin zorlandığı noktalarda sizlere destek verebilmek bana verilmiş çok özel bir lütuftur. 

Çocuklarınızın gelişiminde aile ve okul en temel yapı taşlarıdır. Ebeveynler, öğretmenler ve arkadaşlar çocukları sadece anlatılanlarla değil daha çok gösterilen ve sergilenen davranışlarla şekillendirdiği kişilerdir. Çocukların esas beklentileri bu kimselerden ortak bir yönde birleşir. ‘Beni görebiliyor musunuz? Görülmeye değer miyim? Ben önemli miyim?’. Çocuklar bizlere her günkü rutin davranışlarında sorarlar bu soruları. Ve onlara yönelttiğimiz yahut ihmal ettiğimiz her an, onların gelişmesinde ve büyümesinde önemli katkılar sağlar. Sürekli olarak fark edemediğimiz veya anlayamadığımız her noktada, defalarca sınandığımızı hissederiz bazen. Onlara verilen eziyet ve meziyetler bizler için de ayna görevi taşır. Onlar bizim için dünya serüvenine hazırlamamız gereken emanet değerlilerimiz. Ve el-Kindi’nin söylediği gibi ‘Kaybedilmeye elverişli bütün dileklerde musibet, geçici olan her şeyde acı ve keder, her güvenliğin sonunda bir korku vardır’. Sınanma kelimesinin insan olan her canlıda büyüme ve gelişiminde bir amacı vardır ve en küçük yaşta bu serüvenimiz başlar.

Bebek sütten kesilir, bu sınanmada terbiyeden geçer. Kardeşi doğar, kıskançlık sınanmasıyla bir terbiyeden geçer. Ve büyüdükçe kalıbımıza ve yapımıza göre terbiye edilerek kâmil aşamasına ulaşabilmeyi dileriz. Şu anda evlatlarınız yeni bir okul/yıl süreciyle bir diğer sınanma yolunda geleceklerini şekillendirmek için adım atmış bulunmaktalar. Karşılaştıkları her güzel ve zor olan kısımlar onların serüveninde hayatlarına değer katacak. Birey olma yolunda bizler de her daim sizlerin yanında olacağız.

Mutluluklarına, heyecanlarına, üzüntülerine, korkularına ve yeteneklerine bizler de şahit olacağız ve sorumlu olduğumuz her yerde elimizden geleni yapacağız. Sizlerin emaneti bizlerin de baş tacı emanetimizdir.

Destek almak ve paylaşmak istediğiniz her durumda sizlere yardımcı olmaktan büyük bir memnuniyet duyarım.

Sağlıcakla kalın.

 

                                                           Uzm. Psikolog

R. Rumeysa Dündar


Copyright © Rawdah 2024. Bütün Hakları Rawdah 'a aittir
Gizlilik Politikası , Şartlar ve & Koşullar